BZ15FB153ZNB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
BESTCAP
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
BZ15FB153ZNB PDF
Type Description
Series:BestCap® BZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:BZ05, 2 Lead
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C