HB1635-2R5356-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 35F -10% +30% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HB1635-2R5356-R PDF
Type Description
Series:HB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:35 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max):1.496" (38.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C