PM-5R0H474-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PM-5R0H474-R PDF
Type Description
Series:PM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):500mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing:0.465" (11.80mm)
Size / Dimension:0.571" L x 0.681" W (14.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CAP 15F -10% +30% 2.7V T/H