PTV-6R0V305-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 3F -10% +20% 6V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PTV-6R0V305-R PDF
Type Description
Series:PTV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):70mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.209" (5.30mm)
Size / Dimension:0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.925" (23.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C