PBLH-12R0/100WT
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP EDLC 100F 12V UCAP PACK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PBLH-12R0/100WT PDF
Type Description
Series:PBLH-12R0
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:12 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Lead Spacing:-
Size / Dimension:6.614" L x 1.654" W (168.00mm x 42.00mm)
Height - Seated (Max):3.543" (90.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C