DC-2R5E404T-E
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 400MF -20% +80% 2.5V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DC-2R5E404T-E PDF
Type Description
Series:DC
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:400 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100Ohm
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 70°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Coin, Thin Terminals - Same Sides
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max):0.102" (2.60mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C