SCAP,PBLS-5.62/21.6
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 5.62F -10% +20% 21.6V UCAP
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLS-5.62/21.6 PDF
Type Description
Series:PBLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.62 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:21.6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):188mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Module, Wire Leads
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.087" L x 1.083" W (53.00mm x 27.50mm)
Height - Seated (Max):2.402" (61.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C