PSHLR-0020C0-002R3
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 20F -10% +20% 2.3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PSHLR-0020C0-002R3 PDF
Type Description
Series:PSHLR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:20 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:87600 Hrs @ 25°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C