B1860-2R5107-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 100F -20% +80% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
B1860-2R5107-R PDF
Type Description
Series:B
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max):2.382" (60.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C