EEC-S5R5H155N
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
EEC-S5R5H155N PDF
Type Description
Series:SG
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Capacitance:1.5 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Horizontal
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C