PAS3225P2R6143
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP 14MF 2.6V SURFACE MNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PAS3225P2R6143 PDF
Type Description
Series:PAS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:14 mF
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80Ohm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C