ESHSR-0650C0-002R7A5
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 650F 0% +20% 2.7V HOLDER
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
ESHSR-0650C0-002R7A5 PDF
Type Description
Series:ESHSR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:650 F
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.6mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Weld Stud
Mounting Type:Requires Holder
Package / Case:Axial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.370" Dia (60.20mm)
Height - Seated (Max):2.264" (57.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C