CDLC152P2R7K04
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 1500F 0% +20% 2.7V CHAS MNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
CDLC152P2R7K04 PDF
Type Description
Series:CDLC
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Capacitance:1500 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.47mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.390" Dia x 3.346" L (60.70mm x 85.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C