B0820-2R5225
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 2.2F -20% +80% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
B0820-2R5225 PDF
Type Description
Series:B
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.2 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C