KSL-3R3703S-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
KSL-3R3703S-R PDF
Type Description
Series:KSL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:70 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:3.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:500 Hrs @ 60°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Coin, Wide and Corner Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.189" Dia (4.80mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C