KS-2R8334-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
KS-2R8334-R PDF
Type Description
Series:KS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Coin, Thin Terminals - Same Sides
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C