EDC474Z5R5V
Description
0.47F, 5.5V
DataSheet
EDC474Z5R5V PDF
Type Description
Series:EDC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Vertical
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C