EDC155Z5R5V
Description
1.5F, 5.5V
DataSheet
EDC155Z5R5V PDF
Type Description
Series:EDC
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:1.5 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Vertical
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C