EEC-F5R5H105A
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
DataSheet
EEC-F5R5H105A PDF
Type Description
Series:F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C