EDLHW335D2R3R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 3.3F 2.3V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
EDLHW335D2R3R PDF
Type Description
Series:HW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3.3 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):300mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C