NE03V03400ST001
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 3400F 3V CHASSIS MOUNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
NE03V03400ST001 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3400 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.24mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.374" Dia x 5.433" L (60.3mm x 138.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C