CDLC101K2R7SR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 100F -5% +10% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
CDLC101K2R7SR PDF
Type Description
Series:CDLC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 F
Tolerance:-5%, +10%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.2mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C