CDHC301K2R3SR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 300F -5% +10% 2.3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
CDHC301K2R3SR PDF
Type Description
Series:CDHC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:300 F
Tolerance:-5%, +10%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 50°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C