EDLHW106D2R3R
Description
CAP 10F 2.3V THROUGH HOLE
DataSheet
EDLHW106D2R3R PDF
Type Description
Series:HW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C