BFC238362622
Description
CAP FILM 6200PF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
BFC238362622 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:6200 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)