185103J400RFB-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
185103J400RFB-F PDF
Type Description
Series:185
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)