BFC247059473
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
BFC247059473 PDF
Type Description
Series:MKT470
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)