BFC247045123
Description
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD
DataSheet
BFC247045123 PDF
Type Description
Series:MKT470
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.012 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)