ECW-FD2W225KC
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
DataSheet
ECW-FD2W225KC PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:450V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.437" W (17.50mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max):0.563" (14.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)