474PMB122KBP2
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.47UF 1.2KVDC CHAS MT
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
474PMB122KBP2 PDF
Type Description
Series:PMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:630V
Voltage Rating - DC:1200V (1.2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):4.1 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max):1.083" (27.50mm)