63MU104MA13216
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 63VDC 1206
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
63MU104MA13216 PDF
Type Description
Series:PMLCAP®, MU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Acrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)