BFC238320105
Description
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC238320105 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)