ECH-U1H561JX5
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECH-U1H561JX5 PDF
Type Description
Series:ECH-U(X)
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:560 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:30V
Voltage Rating - DC:50V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)