R413I21000000M
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
R413I21000000M PDF
Type Description
Series:R41
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.437" (11.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)