715P10452LD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 200VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
715P10452LD3 PDF
Type Description
Series:Orange Drop® 715P
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:155V
Voltage Rating - DC:200V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.382" Dia x 1.252" L (9.70mm x 31.80mm)
Height - Seated (Max):0.693" (17.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.720" (18.30mm)