C4GAFUD5100AA1J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10UF 5% 400VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
C4GAFUD5100AA1J PDF
Type Description
Series:C4G
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):2.7 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:1.181" Dia x 1.732" L (30.00mm x 44.00mm)