160273J630F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
160273J630F-F PDF
Type Description
Series:160
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)