564PMB202KTP0
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 2KVDC SCREW
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
564PMB202KTP0 PDF
Type Description
Series:PMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):3 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max):1.811" (46.00mm)