EZP-V1B406MTC
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 40UF 10% 1100V RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
EZP-V1B406MTC PDF
Type Description
Series:EZPV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:40 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1100V (1.1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):7.8 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial - 4 Leads
Size / Dimension:2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)