PFR5331J100J11L4BULK
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 330PF 5% 100VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
PFR5331J100J11L4BULK PDF
Type Description
Series:PFR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)