BFC246756472
Description
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC246756472 PDF
Type Description
Series:MKT467
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.555" (14.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)