683MWR152KG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.068UF 1.5KVDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
683MWR152KG PDF
Type Description
Series:MWR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1500V (1.5kV)
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.492" Dia x 1.142" L (12.50mm x 29.00mm)