160274K400M-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
160274K400M-F PDF
Type Description
Series:160
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.27 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)