C44PLGR6100RASJ
Description
CAP FILM 100UF 5% 700VDC RAD
DataSheet
C44PLGR6100RASJ PDF
Type Description
Series:C44P-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:330V
Voltage Rating - DC:700V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):4.685" (119.00mm)
Termination:Threaded, Male
Lead Spacing:1.102" (28.00mm)