BFC246817684
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC246817684 PDF
Type Description
Series:MKT468
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)