FKP1G031506B00JSSD
Manufacturer
WIMA
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
FKP1G031506B00JSSD PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)