474MMR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
474MMR630K PDF
Type Description
Series:MMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)