QXT2G333KRPT
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
QXT2G333KRPT PDF
Type Description
Series:QXT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.748" L x 0.323" W (19.00mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):0.677" (17.20mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)