184472K630RBA-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
184472K630RBA-F PDF
Type Description
Series:184
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)