BFC237251223
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
DataSheet
BFC237251223 PDF
Type Description
Series:MKT372
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)